Vegyianyagok a halakban
2005.02.10. 11:07
Balti-tenger nmely terletrl szrmaz halak szervezetben annyi vegyi anyag van, hogy nem hozhatk forgalomba az EU piacn - figyelmeztet a WWF, a nemzetkzi termszetvdelmi szervezet. Egy most elkszlt tanulmny szerint az 1980-as vek vge s az 1990-es vek eleje kztt 31 kg poliklrozott bifenil kerlt a Balti-tengerben l halakba, amelyek aztn a mi tnyrunkon landolnak.
Nhny halfajban a dioxin mennyisge meghaladja az EU-ban megengedett hatrrtket. A svd hatsgok mr 1995-ben azt ajnlottk a gyermekvllals eltt ll nknek, hogy lehetleg ne fogyasszanak Balti-tengerbl szrmaz heringet s lazacot, mert tl nagy mennyisgben van bennk furn, dioxin s poliklrozott bifenilek.
A felmrs azt is kimutatta, hogy tbb halfaj, (mint pldul az atlanti lazac, a tkehal, a rombuszhal) populciinak szaporodsi gondjai vannak - nagy valsznsggel a vegyi anyagok miatt. A balti-tengeri heringekbl pldul tvenszer tbb brmtartalm gsgtl szert mutattak ki, mint az Atlanti-cenban lkbl. Ezek az anyagok befolysoljk a hormonrendszer mkdst, s gy a szaporodsra is hatssal vannak. De nem k az egyetlen, vegyi anyagokkal nagymrtkben szennyezett fajok. A polibrmozott bifenilek s a brmtartalm gsgtl szerek 2-5-szr nagyobb mennyisgben vannak jelen a Balti-tengernl l ragadoz madarakban (sirlyokban, lummkban, rtisasokban), mint az szaki-tengernl vagy az Atlanti-cennl l trsaikban. Tovbbi kros vegyi anyagokat, pldul magas fluortartalm vegyleteket mutattak ki szintn nagy mennyisgben az itt l delfinekben, s ms hal- s madrfajokban.
A Balti-tenger klnsen rzkeny a szennyezsekre, mivel csak keskeny sszekttetsben ll a szomszdos Atlanti-cennal. A vize gy nem tud kicserldni, a bekerlt vegyi anyagok 25-30 vig is ott maradhatnak. A helyzetet az is rontja, hogy az alacsony vzhmrsklet s a gyakori jgborts nagyon lelasstja a vegyletek lebomlst.
A WWF szerint az EU jelenlegi vegyi anyag szablyozsa nem elegend a Balti-tenger trkeny koszisztmjnak megrzshez. Szigorbb vdelmet jelenthet azonban az j, vegyi anyagokat szablyoz jogszably, a REACH, - amennyiben kellen szigor lesz. Az irnyelv ktelezn a gyrtkat a vegyi anyagok egszsggyi s krnyezetvdelmi hatsainak alapos vizsglatra. Emellett a gyrtknak krnyezetbart anyagokkal kellene majd helyettestenik a legrtalmasabb vegyi anyagokat - kzttk azokat, amelyek krostjk a tengeri fajok szaporodst s fejldst. Amennyiben egy szigor REACH lp letbe, lehetsg lesz, hogy megvdjk a Balti-tengert az ilyen ellenll, az llatok szervezetbe bepl vegyi anyagoktl.
"Ember ltal gyrtott rtalmas vegyi anyagok nemcsak a tengerekben vannak jelen, a problma Magyarorszgot is rinti. Nem vletlen, hogy egyre tbb, daganatos madarat figyelnek meg haznkban, a vrosokban s vidken egyarnt. Radsul ezek az anyagok nemcsak az llatokra, de rnk, emberekre is veszlyt jelentenek." - mondta Prommer Mtys, a WWF Magyarorszg programvezetje. "Az bevezetend j szablyozs, a REACH, most egy ritkn add lehetsget jelent egy egszsgesebb jvrt - termszetesen csak akkor, ha nem egy "legyengtett" vltozatot fogadnak majd el az Eurpai Parlamentben. j piacok nylhatnak a biztonsgosabb termkek eltt, s a fogyasztk nvekv bizalma is csak j hr lehet majd a vegyipar szmra."
|